قوانین سرقفلی

 حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری _ سرقفلی و حق کسب و پیشه چیست؟ و دارای چه ویژگی هایی می باشند؟این موضوع مهم و  .حساس حقوقی که  ویژگی های بسیاری  را دارا می باشد را بررسی می کنیم ،و همچنین می توانید برای کسب اطلاع کامل از یک وکیل ملکی در تهران  و یا شهرستان ها مشاوره بگیرید. وکیل ملکی می تواند شمارا کاملا راهنمایی کند.
عمدتا بسیاری از مردم اشتباهن سرقفلی و حق کسب و پیشه را در یک مفهوم می گنجانند، اما بد نیست بدانید که از نظر حقوقی و قانونی این دو مفهوم با یکدیگر متفاوت هستند.به یک نکته بسیار مهم اشاره می کنیم که روابط میان مالک و مستاجر بر اساس کدام قانون و تحت چه شرایطی تنظیم شده است زیرا در روابط میان مالک (موجر) و مستاجر دو قانون وجود دارد: قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ و قانون روابط موجر و مستاجر سال۱۳۷۶.پیش از قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶، اصطلاح حق کسب و پیشه ذکر می شد و قانونگذار در قانون سال ۱۳۷۶ از واژه سرقفلی استفاده کرده است.تا قبل از سال ۱۳۷۶ قانونگذار معتقد بود که سرقفلی همان حق کسب و پیشه است و تفاوتی میان این دو قائل نبود. سرقفلی پولی است که در ابتدای قرارداد اجاره بابت انتقال منافع ملک تجاری توسط صاحب ملک از مستاجر گرفته می شود و با دریافت این مبلغ، مالک امتیاز (تقدم و اولویت داشتن در اجاره) را به مستاجر می دهد یا اینکه صرف نظر از پرداخت مبلغی در ابتدای قرارداد، به صورت شرط در قرارداد اجاره، حق سرقفلی برای مستاجر ایجاد می شود.این در حالی است که حق کسب و پیشه، حقی است که تاجر از تداوم اشتغال در مکانی که اجاره کرده است، به دست می آورد که حق مستاجر و تاجری است که در این مغازه شهرت کسب کرده است (قانون سال ۱۳۵۶ این حق را به مستاجر می دهد) و در صورت تغییر محل کار، مستاجر مشتری های خود را از دست می دهد و بار دیگر باید از صفر شروعکند.

سرقفلی

آیا می توان از حق کسب و پیشه و تجارت چشم پوشی کرد؟در اینجا این پرسش مطرح می شود که آیا حق کسب و پیشه و تجارت منوط به پرداخت سرقفلی از سوی مستاجر است؟ و اینکه آیا از حق کسب و پیشه و تجارت می توان چشم پوشی کرد و آن را ازبین برد؟ برای مثال در اجاره نامه قید کرد که مستاجر این مکان تجاری، حق دریافت حق کسب و پیشه را هنگام تخلیه ندارد؟پاسخ این پرسش منفی است. این حق به علت اشتغال مستاجر در محل کسب به وجود می آید. چه مستاجر به مالک وجهی پرداخت کرده یا نکرده باشد. پاسخ پرسش دوم نیز منفی است. حق کسب و پیشه و تجارت حقی است که با تخلیه مغازه تجاری، به مستاجر تعلق می گیرد و نمی توان در اجاره نامه شرط کرد که این حق از بین برود (ماده ۳۰ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶) زیرا اصلا هنوز این حق ایجاد نشده است و اگر مالک برای تخلیه مکان تجاری خود به دادگاه مراجعه کرده باشد، دادگاه هم حکم تخلیه مکان تجاری توسط مستاجر و هم حکم به پرداخت حق کسب و پیشه را صادر می کند و فقط در این موارد است که مالک می تواند مبلغ حق کسب و پیشه و تجارت را پرداخت نکند و مغازه خود را تحویل بگیرد: ۱- مستأجر شغل خود را بدون اجازه مالک تغییر دهد، به عنوان مثال، مالک مغازه را برای کار آهنگری اجاره داده اما مستأجر مغازه را به کتاب فروشی تبدیل می کند؛ ۲- مستأجر کارهایی را در ملک انجام دهد که نباید انجام می داده یا باید انجام می داده و نداده است. به طور مثال اگر مستاجر به مکان، آسیب بزند یا تخریب کند و …، مالک می تواند بدون اینکه حق کسب و پیشه و تجارت را به او بپردازد، او را بیرون کند؛ ۳- همچنین اگر مستأجر، پولی را که باید هر ماه به عنوان مبلغ اجاره به مالک بابت اجاره مکان بدهد را پرداخت نکند (هرچند که این مبلغ بسیار ناچیز باشد) مالک می تواند مبلغ حق کسب و پیشه و تجارت را پرداخت نکند و مغازه خود را تحویل بگیرد. طبق مواد ۶، ۷ و ۸ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ هرگاه مالک، مکان تجاری خود را با قرارداد اجاره به دیگری بدهد، می تواند مبلغی را به عنوان سرقفلی دریافت کند. علاوه بر این مورد، اگر در قرارداد اجاره شرط شود که تازمانی که مستاجر در ملک تجاری مشغول کسب و کار است، مالک حق ندارد مبلغی که به عنوان بهای اجاره از مستاجر می گیرد را افزایش دهد و حق تخلیه مکان را هم نداشته باشد و همچنین مالک تعهد کند که هر سال، مکان تجاری را به همان مبلغ سابق به مستاجر واگذار کند، مستاجر می تواند مبلغی به عنوان سرقفلی دریافت کند.

وکیل خانم در تهران برای کلیه دعاوی حقوقی ، دعاوی کیفری ، دعاوی خانواده ، دعاوی ملکی و ... وکیل پایه یک خانم در تهران خدمات حقوقی را برای خانم هایی که می خواهند برای حل مشکلات حقوقی خود از وکیل خانم بهره مند شوند ارائه می دهد. 
قبل از انجام هرگونه اقدام حقوقی حتما با یک وکیل پایه یک مشورت کنید.
دفتر حقوقی حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری آماده مشاوره حقوقی و پاسخگویی به سوالات شما در زمینهسرقفلی می باشد

منبع: حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری